Jak vykoupat miminko

Všichni asi máme nějakou představu o tom, jak se koupe miminko. Možná si to než dojedeme z porodnice aji tak nějak vysníme, bude spokojené, usmívat se na nás, po koupání ho namasírujeme a bude se mu to mooooc líbit. 

Předtím než se nám miminko narodí, občas koukneme na nějaký to video, jak maminka koupe miminko a moc se mu to líbí, nebo se podíváme do časopisu a tam na nás vykoukne fotka, jak miminko leží ve vaničce a usmívá se od ucha k uchu, dokonce to vypadá, jako by miminko ani u koupání vůbec neplakalo a velice si to užívalo. Ono tomu tak ve skutečnosti může být, ale někdy to chvilku trvá, než přijdeme na to, co mu vlastně vyhovuje. 

UVEDU PŘÍKLAD, JAK PRVNÍ KOUPÁNÍ PROBÍHALO U NÁS:

Dovezli jsme si Majdu z porodnice a já se nemohla dočkat toho, jak si to naše miminko vykoupu. A tak jsem si všechno předem nachystala, jak jsem si to předem nastudovala. 

Zapla jsem v místnosti přímotop, napustila vaničku, do které jsem vložila podložku, teploměr, aby teplota vody byla přesně podle měřítek, tedy 37°C, osušku jsem si rozprostřela na přebalovací pult, všechny mýdylka a olejíčky na masáž jsem si dala poblíž. A říkala si, jak si to první koupání moc užijeme. 

Ale ejhle, jakmile se Majda dotkla vody, začala plakat, na podložce vůbec být nechtěla a já se za chvilku začala tak trošku rosit, nejen z toho, že v místnosti bylo asi “100 stupňů”, ale hlavně proto, že představa, že takhle bude vypadat každé naše koupání, mě začínalo děsit. Říkala jsem si, že to byla třeba náhoda a příště to bude určitě jiný, ale nebylo, každé koupání byla katastrofa. A následná masáž miminka? Tak o té jsem si mohla nechat jen zdát.

Postupem času jsem přišla na několik zajímavostí, které naše koupání zvedly na úplně jiný level a obě jsme si to začaly moc užívat. 

POJĎME SE NA NĚ SPOLEČNĚ PODÍVAT:

  • mít všechno pěkně po ruce

ač se to nemusí zdát, je to jedna z věcí, které vám mohou pomoci ke klidnějšímu koupání, nebudete tak zbytečně nervózní, když budete vědět, že vše co potřebujete, máte u sebe a můžete se tak naplno věnovat svému drobečkovi.

Jelikož máme větší koupelnu, všechny přípravy probíhaly právě v ní. 

Přímotop jsem zapla dopředu (pokud nemáte přímotop, stačí místnost vytopit topením), aby stihl pěkně vyhřát místnost a ano bude vám asi trošku vedro, při nejhorším “plavky” to jistí. Do klasické vany jsem dala dětskou vaničku, napustila vodu, na okraj dala mýdylka. Vedle na zem jsem položila přebalovací podložku, na ní dala osušku a za podložku jsem si poskládala všechny věci, které jsou potřeba po koupání, tedy novou plynečku, dětský krém, atd. a pyžámko. 

Záleží na vás, jaký postup si zvolíte, hlavně aby vám to vyhovovalo a cítili jste se fajn, protože klidná maminka=klidné miminko.

jak vykoupat miminko - do velké vany/nebo sprcháče dáma vaničku, napustíme do ní vodu, na okraj dáme mýdylka

foto 1 - do velké vany/nebo sprcháče dáma vaničku, napustíme do ní vodu, na okraj dáme mýdylka

jak vykoupat miminko - všechno si nachystáme tak, abychom to měli po ruce a nemuseli pro to odbíhat do jiné místnosti

foto 2 - všechno si nachystáme tak, abychom to měli po ruce a nemuseli pro to odbíhat do jiné místnosti

jak vykoupat miminko - rozprostřeme si osušku (pod osušku ještě doporučuji dát si větší plynečku), miminko vykoupeme, a následně položíme na osušku, zabalíme, osušíme

foto 3 - rozprostřeme si osušku (pod osušku ještě doporučuji dát si větší plynečku), miminko vykoupeme, a následně položíme na osušku, zabalíme, osušíme

jak vykoupat miminko - na plynečku rozprostřeme pyžámko a miminko oblékneme

foto 4 - na plynečku rozprostřeme pyžámko a miminko oblékneme

  • teplota vody

jak již bylo zmíněno výše, teplota vody by měla být 37°C, jenže každé miminko je jiné, jedno má rádo teplejší vodu a jiné trošku studenější. 

U nás probíhalo několik pokusů s teplotou vody, zkoušeli jsme s teploměrem, ale bezúspěšně, člověk se akorát zbytečně stresoval a co si budeme i teploměrům se né vždy dá věřit na 100%. Zjistili jsme totiž, že některé teploměry mohou být hodně opožděné a tak se zdá, že teplota vody je 37°C a mezitím se teplota vyšplhá ještě mnohem výše, pozor tedy na opaření miminka. Nám se to naštěstí nestalo. Od té doby už měříme teplotu podle klasiky, zkusit loket nebo zápěstí do vody, pokud nepálí, je to ok. 

jak vykoupat miminko - ilustrace teploměr
  • výška vody

málo vody nebo hodně vody? Toť otázka. 

Při prvním a pár dalších koupání jsme měli ve vaničce podložku, takže výška hladiny byla k podložce, moc vody tam tedy nebylo a když jsme Majdu dali na podložku pupík a část nožiček nebyla ponořená do vody, takže se jí to samozřejmě nelíbilo. Po čase jsme oddělali podložku a jen jsem ji držela podepřenou na ruce, takže hlavička a ramínko bylo zafixované a nemohlo se tak stát, že by se ponořila celá do vody. Výška vody byla tak do půlky vaničky. Každá vanička je sice velikostně jiná, ale pokud miminko má kromě hlavičky ponořené všechny části těla, tak jste na správné výšce vody. 

jak vykoupat miminko - voda je do půlky vaničky plus mínus

foto 5 - voda je do půlky vaničky plus mínus

  • světlo v místnosti

záleží na hodině ve které budete miminko koupat, pokud to bude někdy odpoledne a světla bude hodně, asi žádné osvětlení úplně potřebovat nebudete, ale někdy k večeru se to bude hodit. 

Tak to byla asi jediná věc, kterou jsme zmákli hned na začátku. Udělali jsme Majdě tak trošku intimčo. Moc ostré světlo na noc není úplně ideální, navodí tak pocit, že se ještě něco bude dít, než tak a jde se do hajan. A tak jsme zvolili teplé žluté osvětlení, vzali jsme lampičku, aby jsme na to koupání taky něco viděli, po tmě se to moc dělat nedá a myslím, že to byla “trefa do černého”. 

jak vykoupat miminko - ilustrace žárovka
  • spokojenost miminka

jestli vám nezaberou body výše, měla bych ještě pár málo vychytávek, jak to vylepšit:

látková plena jako zavinovačka

ať zvolíte z jakéhokoliv materiálu (my měli v oblibě mušelín, je tak jemný a příjemný na dotek) určitě ji využijete jako skvělou pomocnici. Než miminko vložíte do vody, zaviňte jej tak, že si plenu rozprostřete na “dráčka”, miminko položíte k jednomu vrchnímu cípu, spodní cíp dáte nahoru k miminku, a boční cípy nakonec dáte přes sebe. A proč zavinutí? Miminko bylo devět měsíců v bříšku, je zvyklé na těsný prostor, proto se bude cítit mnohem bezpečněji, když jej položíte v zavinovačce do vody. 

jak vykoupat miminko - ilustrace zavinování

zpívání

miminka z bříška znají váš hlas, zkuste na miminko mluvit tlumeným hlasem, něco hezkého mu říkat a nebo rovnou můžete začít zpěvem. Je fuk jestli umíte zpívat nebo ne, miminko je skvělým posluchačem a určitě vám nebude dávat body za to, jestli to bylo jako z opery nebo spíše jako z rockového koncertu. 

Můžete zkusit pokaždé zpívat stejnou písničku, miminko tak bude vědět, že je právě čas koupání. U nás frčelo Skákal pes přes oves (zpomalená verze). 

jak vykoupat miminko - ilustrace noty

pomalu a s citem 

vyhraďte si na koupání čas, nespěchejte, zpomalte. Když miminko budete vkládat do vody, tak prvně jej zkuste ponořit jen trošku, abyste věděli, jak bude reagovat, jemně s ním ve vodě pohupujte a usmívejte se na něj, mluvte tlumeným hlasem a zkuste mu říct, co právě budete dělat například: tak a teď beru krémík, abych tě mohla celou namazat, aby jsi nebyla jako loupáček. A nezapomeňte oční kontakt, miminko se na vás bude neustále koukat. 

 Koupání miminka je krásná chvilka, nemělo by se to brát jako samozřejmost, ale jako rituál, jak váš tak i miminka.

jak vykoupat miminko - ilustrace srdíčka

ZAJÍMAVOST:

Věděli jste, že když se miminko narodí, 24-48 hodin po porodu se mu neumývá hlavička? Je to jeden z důvodů, že miminko má na hlavičce mázek, který je takovým feromonem (lákadlem) pro maminky, lépe se tak naladí na své miminko a může to pomoci k lepšímu spuštění laktace.