Koukám v porodnici na poporodní sestru. ,,Že mně prosím ukážete, jak se přebaluje miminko?" Jasně, na tom přece nic není, šup šup a než jsem se nadála, Majda byla přebalená.
No nestihla jsem to ani zaregistrovat, jaká to byla rychlost. Zeptala jsem se a poprosila o znovu ukázání nejméně třikrát, abych věděla, co a jak. Jasně, na tom opravdu nic není, když už to máte v ruce, a každý den prebalujete, stane se z toho každodenní takový rituál. Ale ty začátky.
A tak vás zkusím s přebalováním seznámit úplně od 0, tedy od porodnice.
Když se miminko narodí, chvilku mu možná potrvá, než se vyčůrá, nebo vykaká. Nenechte se zaskočit, miminka ze začátku kakají takovou ,,smolku,, (je to jejich první bobek, má takovou polotuhou konzistenci a barva je taková tmavá, sem tam může být do zelena).
A hlavně, až budete přebalovat, smolka jde hůř otřít ze zadečku, tak se toho nelekněte.
Napřebalovací pult si rozprostřeme jednorázovou podložku (kvůli hygieně). Na ni položíme miminko.
foto 1 - pro představu jsem povolala našeho méďu na pomoc a bude vaším průvodcem v přebalování :-)
Miminko si položíme na přebalovací pult
Sundáme tepláčky a ponožky a rozepneme bodýčko ve spodní části, pokud má miminko dupačky, tak pouze do půlky těla, aby nebylo úplně nahulaté.
foto 2 - miminko má na sobě bodýčko a je rozepnuté pouze ve spodní části a ohrnuté k bříšku
foto 3 - miminko má na sobě overálek, který nezeslíkáme celý, ale pouze do půlky tělíčka
Koukneme do plenky, dle potřeby očistíme vlhčenými ubrousky ďupku a genitálie (nezapomeňte, u holčiček jemně, podotýkám opravdu jemně pootevřít pysky, je to kvůli tomu, aby nedošlo k srůstu a nebyl z toho malér).
Foto 4 - Koukneme do plenky
foto 5 - jemně očistíme vlhčenými ubrousky, používali jsme Pampers, teď jsou oblíbené Linteo Baby, cenově jsou levnější a fakt krásně voní
Když máme očištěno, zastříkneme sprejem, nebo mázneme krém proti opruzeninám (mezi půlky zadečku, do třísel. To jsou místa, kde dochází nejčastěji k opruzeninám).
foto 6 - nezapomeneme předcházet opruzeninám, volíme vhodnou kosmetiku
Dáme novou plynečku (vložíme jednu část pod miminko, druhou přiklopíme směrem na bříško, a nezapomeňte, že pahýlek (zbytek pupeční šňůry musí být venku, aby mohl ,,dýchat,, tedy plenka musí být pod pahýlkem. Tak a už zbývá jen po stranách zalepit a máte hotovo.
foto 7 - (pro představu - kuličky znázorňují pahýlek) plynečku zapneme po stranách tak, aby nebyla moc utáhlá, ale zároveň miminku nepadala, TIP: na plynečce jsou znázorněné takové ťupky, které jsou ukazatelem, kde má být plynečka zapnutá
Časem se z vás stane mistr v přebalování.
JAK ČASTO SE VRHNOUT DO PŘEBALOVÁNÍ?
Určitě každé dvě hodiny, jestli den nebo noc, fakt každé dvě hodiny, je to důležité, protože předcházíte k výskytu opruzenin, a to fakt nechcete.
Jestli vám mimčo udělá bobek, tak ho v tom nenecháte a samozřejmě hned, jak na to přijdete, mu plynečku vyměníte.
Mimčo, když se narodí, má hodně jemnou kůžičku, o kterou je potřeba se důkladně starat, hlavně v plenkové části.
Budou se vám hodit vlhčené ubrousky (do porodnice určitě), pak je na vás, jestli je budete používat dále.
Někdo doporučuje nepoužívat a utírat zadeček pouze vodou (ne studenou a ne horkou), takovou akorát). Můžete si dát do mističky trochu vody a vyzkoušet do ní položit svoje zápěstí. K tomu se vám bude hodit žínka (ale zase jemný materiál, nejlepší teda za mě je mušelínová - super savý materiál).
Ať se rozhodnete jít tou nebo tam tou cestou. Nechte poté miminku chvilku ,,vyvětrat,, zadeček, aby oschl.
foto 8 - vlhčených ubrousků je na výběr opravdu hodně, některé jsou na olejové bázi, mám zkušenost s tím, že nejsou úplně ideální, z důvodu častějšího výskytu vyrážky
foto 9 - je fajn mít žínku stále po ruce a zabalenou v tašce, nikdy nevíte, kdy se vám bude hodit. TIP: můžete ji použít i na otření pacek
Něco proti výskytu opruzenin. Můžete použít klasický Sudocrem nebo jiný přípravek, taky jsme ho chvilku používali, ale nejvíc se nám osvědčil Uriage Bébé vysušující reparační sprej. Přijde mi, že je to aji více hygieničtější, jen nastříkáte a je to. A hlavně účinnější.
foto 10 - proč Uriage Bébé? Obsahuje zinek a měď, společnými silami hojí a chrání podrážděnou ďupku a zároveň zabraňují výskytu opruzenin
Jednorázovou podložku, tu využijete všude, doma, na cestách, u lékaře na návštěvě. Bude vás snad doprovázet úplně všude.
foto 11 - jednorázové podložky mají různé velikosti, od toho se také odvíjí cena, u malého miminka vám klidně postačí menší velikost
A plenku. Výběr je opravdu veliký, teď je na výběr tolik možností, jednorázové, bavlněné, to už nechám na vás, která se vám bude nejvíce líbit. My používali klasické Pampers premium care a později jsme přešli na plenkové kalhotky. A byli jsme s nimi spokojení
foto 12 - kolem 10 měsíce jsme začali používat jednorázové, tréninkové plenkové kalhotky, jsou super, když začínáte prcka učit na toaletu, nemusíte tak furt rozlepovat a zalepovat zpátky plenku, osvědčily se nám Bambo Nature Pants na noc, jsou volnější a nikde netáhnou a na den značka Happy Baby Albert, jsou sice těsnější, ale aspoň nemusím mít obavu, že když přijde na věc, bude to všude :-D
Já prostě chtěla ten přebalovací pult a na tom podložku, hlavně nějakou designovou. Přiznám se, že jsem nakonec přebalovací pult využila asi tak dvakrát.
foto 13 - přebalovací pult
Nejvíce se mi osvědčilo přebalovat klasicky v posteli, měla jsem Majdu hned vedle sebe a přebalovací pult byl v jiné místnosti. Takže se mně nechtělo přebíhat z místnosti do místnosti. A hlavně ne v noci.
foto 14 - přebalování v posteli je fakt praktické a rychlé, jen je potřeba mít pokaždé pod miminkem jednorázovou podložku, abyste neměli načůráno v posteli - vlastní zkušenost
Ale jinak dá se přebalovat opravdu všude, na dece venku, v kočárku, i v autě (ale o tom zase v jiném článku, v autě jsme totiž přebalovali tak často, že se z nás stali profíci v přebalování, a tak jsem se rozhodla o tu zkušenost s vámi podělit).
Tak a hurá do přebalování