Znáte opruzeniny? Možná už jste o nich něco slyšeli, možná už jste se s nimi někdy potkali. Kdo vlastně jsou? Proč se ty neplechy objevují? Jak je poslat o dům dále a proč se docela často vyskytují u miminek?
Teď jsem vás možná zahltila otázkami, ale pokud o nich toho moc nevíte, nevadí, nebojte, dnešním článkem se z vás stanou mistři v tomto odvětví.
Tak a teď hezky od začátku. Pro mnohé maminky je toto téma takovým “strašákem” a není divu. Opruzeniny bývají nepříjemné, svědí, bolí, jsou zarudlé a v horším případě praskají, mokvají a špatně se hojí.
A JAK SE POPRVÉ VLOUDILY K NÁM DOMŮ?
Majdě bylo asi půl roku. Je fakt, že zrovna bylo letní období, zkoušeli jsme nové plenky a tak všechno dohromady to bylo jako stvořené pro neplechy. Naštěstí měla "jen" hodně červenou ďupku. I tak, nechtěla jsem se sama pouštět do nějakých experimentů a raději jsem "nažhavila" přímo dráty na naší obvodní paní doktorku.
Ta mě uklidnila, doporučila opatření při opruzeninách a také mastičku. A jak to dopadlo? Během tří dnů šly nakonec o dům dále.
CO JE TO OPRUZENINA?
Jedná se o zánětlivé onemocnění kůže. Někdy se tomu říká lidově řečeno “VLK”. Svědí to, pálí to, bolí to a když je nejhůř, mokvá to a praská to.
A JAK OPRUZENINA VZNIKÁ?
Nejčastěji opruzenina vzniká na místě, kde kůže o sebe tře. A tak není divu, že u miminek a malých dětí jsou to nejčastěji místa v tříslech, mezi “půlkami” zadečku, pod krkem, ale i na vnějším nebo vnitřním genitálu a všude tam, kde jsou faldíky a kůže nemůže dýchat. V místě se tvoří teplo, vlhko, tření a rázem je problém na světě.
JAK PŘEDEJÍT OPRUZENINÁM?
Někdy se stane, že ať děláte, co děláte, prostě se objeví. Popravdě, asi ani neznám maminku, které by se její mimčo aspoň jednou neoprudilo. Takže nebojte, nejste hned špatně mámy, když se vám to stane
Ale pár tipů, jak tomu zkusit předejít tu mám:
(každé dvě hodiny, opravdu, když je miminko úplně malinké, je hodně náchylné na různé kožní projevy, když se miminko pokaká, měníme plenku jak to zjistíme, hned, nečekáme)
Občas to svádí vyzkoušet novou a novou a novou značku. Ale bude opravdu lepší? Někdy je to složitý proces v tom kvantu reklam, ale zůstaňte u svého oblíbence. Mluvím z vlastní zkušenosti
chcete-li používat vlhčené ubrousky, vyhněte se těm, ve kterých jsou napuštěné oleje, pokožce neumožní přes olej dýchat a může dojít ke kožním projevům
Samozřejmě nejlepší je vlhčené ubrousky nepoužívat a ďupku omývat při každém přebalování pod tekoucí vodou, nebo otřít žínkou (z jemného materiálu - třeba z mušelínu) namočenou v teplé vodě
vlhčené ubrousky, bez oleje prosíím
pokud je plenka moc malá a nesedí velikost, nebo je moc “připlesklá”, pokožka nemůže dýchat
JAK LÉČIT OPRUZENINY, KDYŽ UŽ SE U VÁS DOMA OBJEVÍ?
Není to zase taková věda. Jen je potřeba v tomto nemilém období dodržovat několik zásad, aby se co nejrychleji ztratily pryč.
Takže? pojďme se na ně podívat:
Jasně pokud se vám stane, že se vám miminko pokaká někde po cestě k lékaři nebo když se vydáte na nákup, tak si je vemte sebou, jako záchranu,
JAK NA OPRUZENINY U BATOLETE?
Sedíme s Majdou (měla 14 měsíců) na návštěvě u babičky, a tak si vykládáme o všem možném. Když v tom? Majda začala poplakávat. Něco jsem ucítila. Jasný, Majda se pokakala, nic neobvyklého.
Kouknu do plenky a? Hotová katastrofa, to, že byla pokakaná, to bylo to nejmenší, ale měla zadeček rozpraskaný do krve. A to tam ten den ještě předtím, než jsme jeli k babičce, neměla ani náznak toho, že o několik hodin později se objeví pan “vlk” a pořádně rozzuřený.
Co teď?
Tady už jsem se ani nesnažila Majdě něco otírat, když jsem viděla, v jakém je to stavu. Prostě jsem ji vzala, napustila do umyvadla vlažnou vodu. Posadila a několikrát jsem vodu vypustila a napustila znovu, dokud nebyla úplně čistá. Bylo vidět, že se jí ulevilo. Nastříkala jsem ďupku sprejem proti opruzeninám a dala čistou plenku.
Když jsme dojeli domů, vykoupala jsem ji. Stav se zhoršil.
Byl víkend a co teď? Komu zavolat? A tak jsem “žhavila” dráty naší hodné tetě, která pracuje ve zdravotnictví a má přehled.
A víte co nám poradila? FRAMYKOIN (ten si pamatuji ještě z dětství, když jsem měla rozpraskaný nos od rýmy) jako fakt to pomohlo a rychle. Jediná nevýhoda je, že je na předpis.
Zpětně jsem si uvědomila několik věcí a to:
A JAK LÉČIT OPRUZENINY U BATOLETE?
nebojte se nočník zkoušet i několikrát denně
A JAK NA OPRUZENINY POMOCÍ PŘÍRODY?
Přírodní léčbu už využívaly naše babičky a prababičky. Každá bylinka je však jiná a každá se hodí na něco jiného. Možná doma máte pomocníka na opruzeniny a možná o něm ani nevíte. Zajímá vás, který to je?
uvařte si silný černý čaj, nejlépe ráno do nějaké mističky. Čaj připravujte každý den čerstvý. Budete k tomu potřebovat látkový kapesníček. A pokaždé, když budete přebalovat, potřete miminku/batoleti čistý zadeček namočeným kapesníčkem v čaji a nechte uschnout (hodí se, když je pokožka začervenalá, ne popraskaná do krve, protože čaj vysušuje)
A JAKÉ MÁ ÚČINKY?
zklidňuje podrážděnou pokožku a pomáhá v hojení
uvařte si silný heřmánkový čaj (tady dejte jen pozor, některé děti mohou být na heřmánek alergické), nejlépe ráno do nějaké mističky. Čaj připravujte každý den čerstvý. Budete k tomu potřebovat látkový kapesníček. A pokaždé, když budete přebalovat, potřete miminku/batoleti čistý zadeček namočeným kapesníčkem v čaji a nechte uschnout (hodí se, když je pokožka začervenalá, ne popraskaná do krve, protože čaj vysušuje)
A JAKÉ MÁ ÚČINKY?
má zklidňující a protizánětlivé účinky
uvařte si silný řepíkový čaj, nejlépe ráno do nějaké mističky. Čaj připravujte každý den čerstvý. Budete k tomu potřebovat látkový kapesníček. A pokaždé, když budete přebalovat, potřete miminku/batoleti čistý zadeček namočeným kapesníčkem v čaji a nechte uschnout (hodí se, když je pokožka začervenalá, ne popraskaná do krve, protože čaj vysušuje)
A JAKÉ MÁ ÚČINKY?
má protizánětlivé účinky a pomáhá při bolestech