Jak na bolavé zoubky

Některé miminko se ze zoubky narodí a jiné miminko má první zoubek až v roce. U některých miminek ani nepostřehneme, že se zoubky snaží vykouknout na svět a u jiných miminek jsou to doslova proplakané noci. 

ALE JAK POZNÁM, ŽE SE ZROVNA JEDNÁ O RŮST ZOUBKŮ?

Majda měla zrovna půl rok, když jsme byli na klasické preventivní prohlídce. Říkám paní doktorce. “Nevím čím to, ale Majda je poslední dobou taková uplakaná, častěji se v noci budí a stále se chce kojit a nechce vůbec papat.” Aaha, koukla Majdě do pusinky. “To vypadá, že jí rostou všechny zoubky naráz.” Odpověděla. Tak to se máme na co těšit, myslela jsem si v duchu. A taky, že jo. 

Nicméně, když jsem pozorovala Majdu během růstu zoubků, všimla jsem si že:

  • při růstu zoubků měla oteklou dáseň, bylo vidět, že je hodně prokrvená a místem byla až zabarvená do vínova
  • měla oteklou tvář a teplou na dotek
  • udělal se jí později flíček na obličeji
  • nechtěla vůbec chodit spinkat, chtěla si stále jen hrát, myslím si, že na to bolení prostě nechtěla myslet, a tak se nám ten spánek hodinově posunoval do pozdních večerních hodin
  • později, když se zoubek dral ven, byla dáseň odkrvená, až nakonec byl vidět prořez na první zoubek
  • měla průjem 
  • byla podrážděná a všechno ji hned rozhodilo
  • byla více uplakaná. Třeba, hrála si a z ničeho nic začala usilovně plakat. A hlavně v noci to byla “divočina”. Spinkala a najednou pláč. Nechtěla vůbec ležet. Jako by jí tam něco “píchlo”. Později jsme přišli na to, proč vlastně nechtěla ležet a vyhovovala jí jiná pozice. Ale o tom podrobněji v části JAK POMOCI OD BOLAVÝCH ZOUBKŮ
  • častější noční buzení (klidně každou hodinu, i častěji)
  • častější kojení
  • stále chtěla do něčeho kousat, vlastně do čehokoliv, co šlo dát do pusinky 
  • slintání (není to jenom, sem “žgrindík” tam “žgrindík”), určitě si nachystejte slintáčky, budou se vám hodit (vypadají jako brindáčky, ale jsou z jiného materiálu, ze savého, například: mušelín, froté, bavlna atd. Jsou důležité, protože zachytávají slintíky, které tečou miminku po krku a zabraňují případné vyrážce)
ilustrace slintáček

Další věci, které se mohou přidružit jsou:

  • zvýšená teplota až teplota
  • rýma a kašel

PROČ RŮST ZOUBKŮ MIMINKA TOLIK BOLÍ?

Zoubek se dere přes dáseň a špička zoubku tlačí směrem ven. Vyvíjí se velký tlak nejen na dáseň, ale na celou pusinku. Někdy stačí, když už vidíme prořez na zoubek, zoubek ještě nekouká ven, ale rázem je po bolesti a na chvilku je zase klid.

Je to pro ně vlastně něco úplně nového, netuší, co se děje.  Bolí je to a neví si s tím rady. Možná se s vámi budou chtít více tulit, budou chtít více vaši blízkost, více kojení, více kontaktu.

Teď si vemte nás dospěláky, když něco bolí, třeba když rostou osmičky, nebo když bolí ruka, noha, břicho atd.

Je to bolest, kterou umíme pojmenovat. Víme, že když nás něco bolí, je tu pomoc v podobě cvičení, bylin, léků a lékařů. A malé děti? Malé děti ještě nemluví, neřeknou nám, bolí mě zub tak mi prosím pomoc. Vyjádří se pláčem, a na nás je, abychom se jim snažili co nejvíce ulevit. 

Ráda bych ještě dodala, že každý z nás má jiný práh bolestivosti. Každý z nás vnímáme bolest jiným způsobem. Stejně tak jako malé či velké děti. Proto neznamená, že když Aničku od naproti růst zoubků "nebolel" a průběh byl relativně v pohodě, u nás to bude stejné. 

Hlavně prosím dětem, které trápí bolení zoubků, neříkejte:

  • ale prosím tě, vždyť to nemůže být zas tak hrozný,
  • ty s tím naděláš, no tak tě to bolí no,
  • to tě nemůže zas tak bolet,

To jim k té bolesti opravdu moc nepřidá.

ilustrace zoubek

OD KDY ROSTOU ZOUBKY?

Je to takové začarované období, nejčastěji se udává, že růst zoubků začíná od půl roku cca, my ale víme, že každé miminko je jiné a v růstu zoubků tomu není jinak. Například, u nás začaly zoubky růst v půl roce, ale než jsme viděli první špičku zoubku, to jsem si mimochodem myslela, že vyvěsím praporek “SLÁVA, VYKLUBAL SE, LAJDÁK” trvalo to do 8 měsíce.

 Od kamarádky zase vím, že měli první zoubek v roce. U jiných miminek se může objevit zoubek až po roce a jiná miminka mají zoubek již ve 4 měsíci. Je to opravdu hodně individuální. Tak určitě nevěšte hlavu, když se u vás těm zoubkům nebude ještě chtít na svět, ono není kam spěchat. 

ZAJÍMAVOST: Věděli jste, že čím déle trvá zoubkům, než začnou růst, tím se může oddálit případná kazivost zoubků? Dává to smysl, že? 

JAK DLOUHO SE PROŘEZÁVÁ JEDEN ZOUBEK?

Když jsem se ptala paní doktorky, jak dlouho bude trvat, než se nám ten první zoubek ukáže ve své kráse, řekla nám cca 8-10 dní. A tak jsme čekali, čekali a čekali. A víte jak to nakonec dopadlo? Čekali jsme ještě 2 měsíce než se vyklubal, no moc se mu očividně nechtělo. Během těch dvou měsíců byly klidové fáze, u kterých jsem si říkala, že se ten růst snad zastavil, a byly fáze, kdy jsem si opravdu přála, aby se už vyklubal.

 U dalších zoubků jsem už ale dokázala rozpoznat, podle indícií výše, jestli jsme zrovna v klidové fázi nebo to vypadá na další zoubek. Možná to bylo tím, že ty zoubky fakt rostly naráz, později jsem v pusince našla další čtyři. A tak bylo třeba 14 dní relativně klid a po té se to zase rozjelo. Takhle se to střídalo do Majdiného roku.

JAKÉ ZOUBKY ROSTOU JAKO PRVNÍ?

jaké zoubky rostou první

JAK POMOCI OD BOLAVÝCH ZOUBKŮ?

U nás to bylo hodně divoké období, byly noci, kdy jsme s manželem koukali na čas na troubě, a přáli si, aby na nich bylo aspoň 4:30 hod. 

Pamatuji si, jak jsem chodila s Majdou k oknu a ukazovala jí venku světýlka a snažila se ji alespoň trošku zabavit, aby na to trápení nemyslela. 

Zkoušeli jsme toho opravdu hodně, něco fungovalo více, něco méně. Zkusila jsem vám napsat postřehy, které u nás fungovaly, i když kolikrát jen na chvilku:

KOJENÍ

pokud kojíte, zkuste nabízet miminku časté kojení, pomačká si tak dásně a mlíčko skvěle uklidňuje miminka, když jsou nemocná, nebo mají nějaké to “bebí”

je pravda, že u nás to fungovalo hlavně přes den

NOŠENÍ V NOSÍTKU, V ŠÁTKU NEBO V NÁRUČÍ 

přes den i v noci jsem ocenila tohoto pomocníka. 

Hlavně v noci, když nechtěla spinkat. Vzala jsem ji do nosítka a většinou to pomohlo. Až později jsem se někde dočetla, že když miminka leží, mají více nahromaděnou krev v dásni, než když sedí (pokud už jsou větší) a nebo jsou v nosítku (nahromaděná krev odteče směrem dolů).  

Je pravda, že Majda v tomto období, chtěla být hlavně nošená, a tak jsem jí to umožnila co nejčastěji to šlo. Můžete zkusit aji miminko nakojit v šátku, nebo v nosítku.

Pamatuji si, jak jednou v pozdních hodinách už jsme nevěděli co, tak jsme ji vzali do nosítka a šli ven se projít. Venku foukal příjemný zářijový větřík, který pomohl a Majda nám usla v nosítku

ilustrace nosítko

SPANÍ VSEDĚ S MIMINKEM NEBO V ŠÁTKU, NOSÍTKU NEBO V NÁRUČÍ

podařilo se nám doma několikrát Majdu uspat v noci v nosítku, ale když jsem ji položila, začala plakat. A tak jsem seděla na gauči, a měla Majdu v nosítku a nebo v náručí a aspoň chvilku spinkala

MASÁŽ PUSINKY (TVÁŘIČKY) -  pokud je to miminku příjemné 

můžete zkusit potřít tvářičky olivovým olejem a nebo olejíčkem s bylinnými výtažky (které jsou určeny přímo k bolestem zoubků). Jemnými krouživými pohyby ve směru hodinových ručiček můžete potřít tvářičky a pod oušky.

Masáž tvářiček

KRMÍCÍ DUDLÍK

docela novinka, vypadá jako velký dudlík, který má uvnitř otvor, do kterého se může vložit studené ovoce z lednice ne z mrazáku (ovoce vybírejte podle věku dítěte)

jak na bolavé zoubky - krmící dudlík - můžete do něj dát z lednice různé druhy ovoce (hrozny, borůvky, kousek jablíčka, podle věku dítěte)

foto 1 - krmící dudlík - můžete do něj dát z lednice různé druhy ovoce (hrozny, borůvky, kousek jablíčka, podle věku dítěte)

CHLADÍCÍ KOUSÁTKA A KLASICKÁ KOUSÁTKA

Přiznám se, že chladící kousátka u nás moc oblíbené nebyly, ale můžete zkusit. Vyrábí se v různých tvarech a barvách (jasně barva tu moc roli nehraje). Kousátko s tekutinou stačí dát do ledničky a nechat pořádně zchladit, nedávejte do mrazáku, mohli byste poranit dásně miminka.

jak na bolavé zoubky - vyzkoušeli jsme kousátka z přírodního materiálu, dřeva a kaučuku, za mě TOP

foto 2 - vyzkoušeli jsme kousátka z přírodního materiálu, dřeva a kaučuku, za mě TOP

OLEJÍČKY NA MAZÁNÍ TVÁŘIČKY

vyrábí značky ALMA Masážní olej Bolavý zoubek, SALOOS První zoubek, Nobilis Tilia Kojenecký olej na zoubky Jakoubek BIO. 

Olejíčky nám pomohly v začátcích, ale používala jsem je jen chvíli, krásně voní, nicméně tím, že jsou na olejové bázi, Majdě se časem udělala na pusince vyrážka. A tak jsme je přestaly používat (je to samozřejmě individuální, neznamená, že když jsme měli problém s vyrážkou, tak vaše miminko ji bude mít také, chce to vyzkoušet)

jak na bolavé zoubky - krásně voní a funguje v první fázi, kdy je bolest v začátcích

foto 3 - krásně voní a funguje v první fázi, kdy je bolest v začátcích

HOMEOPATIKA

jsou dostání ve formě kuliček, od značky Camilia ampulky nebo v čípkách Viburcol - Máme zkušenosti s Camilii (ampulky), jsou super, je pravda, že když už ta bolest byla hodně rozjetá tak to nepomáhalo. 

Ale jinak za mě super věc, je to přesně nadávkováno, takže stačí otevřít ampulku a dát miminku do pusinky, pokud budete dávat na lžičku tak na plastovou, ne na kovovou (kvůli snížení účinku). Camilia obsahuje heřmánek, který snižuje bolest, je protizánětlivý a zároveň zklidňuje. Jestli se rozhodnete vyzkoušet Camiliu ampulky, doporučuji je dát před aplikací do lednice (mají vyšší účinek a pro miminko jsou příjemnější studené)

jak na bolavé zoubky - Camillia (hlavní zastoupení, které homeopatikum obsahuje, heřmánek)

foto 4 - Camillia (hlavní zastoupení, které homeopatikum obsahuje, heřmánek)

GEL NA ZNECITLIVĚNÍ DÁSNĚ

měli jsme od značky Calgel - ten nám pomáhal, někdy jsem ho dávala spolu s Camilii. U gelu je horší aplikace, nám ji Majda nechtěla papat. Zkusit můžete gel dát na kousátko nebo první kartáčky,  aby si miminko “našudlalo” samo na místě, kde potřebuje a nebo můžete dát trošku gelu na prst (nezapomeňte ostříhat nehty) a “pošudlat” dásně nahoře i dole, pokud nevíte, který zoubek zrovna roste. Tato aplikace fungovala u nás

jak na bolavé zoubky - můžete nanést na prst, nebo zvolit aplikaci na gumový kartáček (lze zakoupit v prodejně DM, balení obsahuje 2 kusy, každý je tvarově trošku jiný)

Foto 5 - můžete nanést na prst, nebo zvolit aplikaci na gumový kartáček (lze zakoupit v prodejně DM, balení obsahuje 2 kusy, každý je tvarově trošku jiný)

POSLEDNÍ ZÁCHRANA

Paralen nebo Nurofen pro děti - a když už to bylo fakt blbé, že prostě nezabíralo vůbec nic, tak ač nerada, šáhla jsem po klasických lécích pro děti od bolesti a horečky a ty fungovaly pokaždé.

Přeji vám v tomto období spoustu veselých a zubatých úsměvů.