Koupat prcka obden, každý den nebo dokonce dvakrát či několikrát denně?
To je řekla bych na preferencích každé maminky, zkusím tady vypíchnout několik vlastních zkušeností, kdy jsme koupali u všech vyjmenovaných možností viz výše.
Když se Majda narodila, byla náš takový malý loupáček. Na nožičkách se jí stále odlupovala kůžička, a měla celkově takovou sušší pokožku.
Ze začátku jsme koupali každý den. Přece kvůli hygieně, že jo. No jo, jenže za několik dní, kdy byla pokožka opravdu hodně suchá a i přes veškeré mazání to nepomáhalo, rozhodla jsem se, že Majdu zkusím vykoupat obden, jestli se to třeba nezlepší
(vzpomněla jsem si totiž na naše dětské tábory, koupání dvakrát, někdy i jednou týdně těsně před odjezdem, aby nás mámy vůbec poznaly, jasný, nebylo to úplně “košer.” Měla jsem docela atopický ekzém, který po pobytu na táboře vždycky jako zázrakem buď zmizel nebo byl o dost lepší).
A jaký byl výsledek? Opravdu nebyla tak suchá, kůžička na nožičkách se jí spravila.
Rozhodli jste se zkusit koupačku obden? Nezapomeňte ten den, kdy nebudete koupat, mimčo otřít pod krčkem, pod pažičkami a zadeček teplou vodou s troškou mýdla. Potom vyměňte vodu za čistou a znovu otřete, aby se vám mimčo nezapařilo, přece jen má na sobě celý den plynečku (i když několikrát vyměněnou).
Tuto metodu s žínkou a vodou můžete aplikovat, i když budete někde na dovči nebo na návštěvě, jen přespíte a nebudete mít možnost vykoupat mimčo ve vaničce.
Ono totiž mimča ze začátku, jak se ještě nikde neplazí a nebaští příkrmy, jsou docela dost čistotná, takže se toho úplně bát nemusíte.
foto 1 - je fajn mít žínku stále po ruce a zabalenou v tašce, nikdy nevíte, kdy se vám bude hodit. TIP: můžete ji použít i na otření pacek
Když už nám Majda povyrostla, cca v půl roce, a venku začalo být tepleji (je totiž narozená v zimě) začala se více potit. Také přišly na řadu příkrmy, které sice nechtěla, ale sem tam jedna lžička přece jen přišla vhod, viděla jsem, že už by to chtělo zkusit zase koupat každý den.
A tak jsme začali, bylo vidět, že tím jak je Majda větší už to tělíčko vodu snáší mnohem lépe.
Teď co má Majda rok, si to už ani nijak nedokážu představit, kdy je furt někde schovaná, takže pak vyleze a má na sobě nalepeného kde co, tam rohlík, tam vánočku, po celém dni někdy bodýčko vypadá, jak kdyby ho na sobě měla týden ( a to má každý den čistý).
foto 2 - kačenka a zvířátka, dokáží zabavit nejméně na 15 minut, fakt, že jo
Jednoho dne se nám stalo, někdy v létě to myslím bylo, že se nám Majda oprudila na ďupce. Co s tím?
Doktorka nám doporučila po každém kakání ďupku umýt, aby se do bolavých míst nedostala nějaká neplecha ve formě infekce.
A tak přišel na řadu lavoor. Joo lavoor to je fakt dobrá věc, akorát už to chce, aby dítě aspoň nějak sedělo. U ne sedícího miminka vám nezbyde, než napustit trochu vody do vaničky a ošplouchnout mu ďupku.
Může se stát, že se miminko pokaká tak, že to bude prostě všude, a než prcka celého šudlat vlhčenými ubrousky, je lepší, ho trochu očistit a rovnou vykoupat, párkrát se nám stalo, že i třikrát za den, Majda byla takhle ve vaně.
A to jsou naše poznatky s Majdou v koupání. Třeba vám to pomůže v rozhodování.